DEPUY SYNTHES: 254806
Quantity Available:6
Screw and Sheath, 7 dia. x 30 mm Length, Small Sheath, 30 mm Sheath Inserter, Biocryl Rapide, Non-Tapered, High-Strength, Non-Absorbable, Sterile, Single-Use, For Intrafix Advance Tibial Fastener System, Soft Tissue, ACL Reconstruction
$179.00
/Each
| Manufacturer | DEPUY SYNTHES |
|---|---|
| Tip Type | Non-Tapered |
| Type | High-Strength |
| Material | Biocryl Rapide |
| Sterility | Sterile |
| Length | 30 mm |
| Diameter | 7 mm |
| Absorbability | Non-Absorbable |
| For Use With | For Intrafix Advance Tibial Fastener System |
| Usage | Single-Use |
| Sheath Size | Small |
| Sheath Length | 30 mm Inserter |