ABBOTT: 1001782-HC
Quantity Available:0
GuideWire, 0.014 in. OD x 300 cm Length, Hydrophilic Coating, Shaping Ribbon Tip Style, Straight Tip Shape, Elastinite Nitinol Core, 0.6 g Tip Load, 3 cm Tip Radiopacity, Single-Use
$58.00
/Each
| Manufacturer | ABBOTT |
|---|---|
| Tip Style | Shaping Ribbon |
| Length | 300 cm |
| Coating Type | Hydrophilic |
| Usage | Single-Use |
| Outer Diameter | 0.014 in. |
| Tip Shape | Straight |
| Tip Radiopacity | 3 cm |
| Core Material | Elastinite Nitinol |
| Tip Stiffness | 0.7 g |
| Tip Load | 0.6 g |