MICROVENTION-TERUMO: BC0420C
Quantity Available:8
Occlusion Balloon Catheter, 4 dia. x 20 mm Length, 2 to 5 mm Working Balloon Range, 5 mm Tip Length, 150 cm Catheter Working Length, 0.40 cc Inflation Lumen Dead Volume, 0.22 cc Balloon Inflation Volume, Sterile, Single-Use
$899.00
/Each
| Manufacturer | MICROVENTION-TERUMO |
|---|---|
| Balloon Diameter | 4 mm |
| Sterility | Sterile |
| Balloon Length | 20 mm |
| Usage | Single-Use |
| Tip Length | 5 mm |
| Distal Tip Diameter | 2.1 Fr OD |
| Proximal Shaft Diameter | 2.8 Fr |
| Catheter Length | 150 cm |
| Lumen Diameter | 0.0165 in. |
| Dead Volume | 0.40 cc Inflation Lumen |
| Balloon Volume | 0.22 cc Inflation |