SPECTRANETICS: 560-013
Quantity Available:4
Dilator Sheath, 13 Fr Size, 15.5 cm Working Length, 4.3 ID x 6.1 mm OD, 7.6 mm Sheath OD, Flexible, Mechanical Rotating, Static Outer Shaft, Shielded Blade, Bi-Directional Mechanism, Sterile, Single-Use, Ethylene Oxide Sterilization
$1,199.00
/Each
| Manufacturer | SPECTRANETICS |
|---|---|
| Type | Flexible, Mechanical Rotating |
| Size | 13 Fr |
| Sterility | Sterile |
| Usage | Single-Use |
| Working Length | 15.5 cm |
| Outer Diameter | 6.1 mm |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide |
| Sheath Diameter | 7.6 mm OD |
| Blade Type | Shielded, Re-Designed |
| Mechanism | Bi-Directional |
| Shaft Type | Static Outer |