DEPUY SYNTHES: 401.020
Quantity Available:0
Cortex Screw, 2 dia. x 20 mm Length, Titanium, Standard, 1.4 mm Core Diameter, 3.5 mm Head Diameter, 0.6 mm Thread Pitch, with Cruciform Recess, Single-Use, For DCP and LC-DCP Systems
$1.61
/Each
| Manufacturer | DEPUY SYNTHES |
|---|---|
| Head Diameter | 3.5 mm |
| Thread Pitch | 0.6 mm |
| Type | Standard |
| Material | Titanium |
| Length | 20 mm |
| Diameter | 2 mm |
| Core Diameter | 1.4 mm |
| For Use With | For DCP and LC-DCP Systems |
| Usage | Single-Use |
| With | Cruciform Recess |
| Compatibility | 1.5 mm Threaded Hole, 2 mm Gliding Hole Drill Bit |