DEPUY SYNTHES: 400.691
Quantity Available:80
Cortex Screw, 1.3 dia. x 11 mm Length, Titanium, Self-Tapping, 0.9 mm Core Diameter, 2.4 mm Head Diameter, 0.5 mm Thread Pitch, with Cruciform Recess, Single-Use, For DCP and LC-DCP Systems, Moderate Hand Systems
$22.00
/Each
| Manufacturer | DEPUY SYNTHES |
|---|---|
| Head Diameter | 2.4 mm |
| Thread Pitch | 0.5 mm |
| Type | Self-Tapping |
| Material | Titanium |
| Length | 11 mm |
| Diameter | 1.3 mm |
| Core Diameter | 0.9 mm |
| For Use With | For DCP and LC-DCP Systems, Moderate Hand Systems |
| Usage | Single-Use |
| With | Cruciform Recess |
| Compatibility | 1 mm Threaded Hole, 1.3 mm Gliding Hole Drill Bit |