DEPUY MITEK: 254801
Quantity Available:0
Screw and Sheath, 8 dia. x 23 mm Length, Large Sheath, 23 mm Sheath Inserter, Biocryl Rapide, Non-Tapered, High-Strength, Non-Absorbable, Sterile, Single-Use, For Intrafix Advance Tibial Fastener System, Soft Tissue, ACL Reconstruction
$79.20
/Each
| Manufacturer | DEPUY MITEK |
|---|---|
| Tip Type | Non-Tapered |
| Type | High-Strength |
| Material | Biocryl Rapide |
| Sterility | Sterile |
| Length | 23 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Absorbability | Non-Absorbable |
| For Use With | For Intrafix Advance Tibial Fastener System |
| Usage | Single-Use |
| Sheath Size | Small |
| Sheath Length | 23 mm Inserter |