ABBOTT: 1400550-20
Quantity Available:1
Coronary Dilatation Catheter, 5.5 dia. x 20 mm Balloon Length , 145 cm Shaft Length, 0.014 in. Guidewire Compatibility, 14 ATM Nominal Pressure, 18 ATM Rated Burst Pressure, Rapid-Exchange, 3 - 4 mm Tip Length, Flexible Tungsten/Pebax Marker, Hydrophilic Coated, 2.1 Fr Proximal Shaft Diameter, 2.8 Fr Distal Shaft Diameter, Pebax Balloon, 0.02 in. Tip Profile, 6 Fr Minimum Guiding Catheter ID, 36 months Shelf Life, Latex-Free, Non-Sterile, Single-Use
$65.00
/Each
| Manufacturer | ABBOTT |
|---|---|
| Balloon Diameter | 5.5 mm |
| Type | Rapid-Exchange |
| Sterility | Non-Sterile |
| Shaft Length | 145 cm Catheter |
| Coating Type | Hydrophilic |
| Balloon Length | 20 mm |
| Usage | Single-Use |
| Latex Free | Yes |
| Tip Length | 3 to 4 mm |
| Shelf Life | 36 months |
| Guidewire Compatibility | 0.014 in. |
| Balloon Material | Grilamid |
| Nominal Pressure | 14 ATM |
| Rated Burst Pressure | 18 ATM |
| Distal Shaft Diameter | 2.8 Fr |
| Proximal Shaft Diameter | 2.8 Fr |
| Marker | Flexible Tungsten/Pebax |
| Tip Profile | 0.02 in. |
| Minimum Guide Catheter | 6 Fr |