ABBOTT: 1012276-12
Quantity Available:0
Coronary Dilatation Catheter, 3.5 mm dia. x 12 mm Length, Rapid-Exchange, Transitionless Tip, Ultra Low-Profile, Hypotube, Tri-Fold Design, <3 mm Tip Length, 8 ATM Nominal Pressure, 14 ATM Rated Burst Pressure, 0.014 in. Guidewire Compatibility, Pebax Balloon Material, 0.023 in. Tip Crossing Profile, Flexible Tungsten/Pebax Marker, 145 cm Catheter Length, Hydrophilic Balloon Coating, 0.017 in. Tip Profile, 5 Fr Minimum Guide Catheter, Slim Seal Technology, Latex-Free, Sterile, Single-Use
$42.00
/Each
| Manufacturer | ABBOTT |
|---|---|
| Balloon Diameter | 3.5 mm |
| Tip Type | Transitionless |
| Type | Rapid-Exchange |
| Sterility | Sterile |
| Balloon Length | 12 mm |
| Usage | Single-Use |
| Latex Free | Yes |
| Design | Ultra Low-Profile, Hypotube, Tri-Fold |
| Tip Length | <3 mm |
| Guidewire Compatibility | 0.014 in. |
| Balloon Material | Pebax |
| Nominal Pressure | 8 ATM |
| Rated Burst Pressure | 14 ATM |
| Crossing Profile | 0.023 in. Tip |
| Catheter Length | 145 cm |
| Marker | Flexible Tungsten/Pebax |
| Technology | Slim Seal |
| Tip Profile | 0.017 in. |
| Balloon Coating | Hydrophilic |
| Minimum Guide Catheter | 5 Fr |